Şu An Buradasınız
itri Önemli Erkekler 

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir? Hayatı ve Önemi

Buhurizade Mustafa Itri ya da kısa adıyla Itri 1640 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kendisi Türkiye’nin önemli bir adamlarından birisi ve meslek olarak bestekârlık mesleğini yürütmekteydi. 1721 yılında ise hayata gözlerini yummuştur. Itri adı çiçekçilikle uğraştığı için bu mahlayı almasını sağlamıştır. Lakin gerçek adı Mustafa’dır.

itri

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir?

Ömrü boyunca birden fazla padişah ve önemli devlet adamlarıyla tanışıp bunlara dersler vermiştir. Ders verdiği padişahlardan birisi de 4.Mehmet’tir. Ders olarak ise mesleği icabi musiki dersler vermiştir.

Buhurizade Mustafa Itri’nin Eserleri

Hayatı boyunca birçok eser bırakan Itri’nin en önemli eseri olan Neva Kâr‘ı dinlemek isterseniz buradan dinleyebilirsiniz:

Bu eserdeki sözler Itri’ye ait değildir. Bunun dışında da 8 adet eseri bulunmaktadır. Bu eserlerinden 4’ü saz ile yapılmıştır.

Buhurizade Mustafa Itri’nin Önemi 

Buhurizade Mustafa Itri’nin bu kadar önemli olmasından ötürü yıllardan 2012’de UNESCO tarafından anma yılı açılış etkinliği düzenlenmiştir. Bu da kendisinin ne kadar önemli birisi olduğunun kanıtıdır.

Türkiye için ne kadar önemli olduğunu göstermek adına 100 TL’lik banknotların arkasına da Buhurizade Mustafa Itri’nin resimleri konulmuştur.

buhurizade-mustafa-itri-100-tl-arkasi
Buhurizade-Mustafa-Itri-100-tl-Arkasi

 

Bu yazımızda burada sona ermiştir. Diğer yazılarımız için sitemizi https://www.onemliadamlar.org‘u takip etmeyi unutmayın. Ayrıca Facebook Sayfamızı’da beğenmeyi unutmayın. Facebook Sayfamız: http://facebook.com/onemliadamlar. Kendinize iyi bakmayı unutmayın.

Yazı Sponsoru:  http://www.cicekmarket.com

Benzer Yazılar

 1. Zeynep

  Yine çok faydalı bir yazı. Tarihte yer edinmiş önemli kişilerin hayatlarını bilmek güzel oluyor. Daha fazla bu tarz yazı eklerseniz iyi olur.

  1. Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

 2. Berkay

  Aslında bilinmesi gereken tam yerinde olan bir makale yazmışsınız teşekkürler.

 3. recep çalışkan

  ilgimi çekti teşekkürler

 4. Kadir Tezcan

  Güzel bir makale olmuş teşekkürler.

Yorum Yazmak İster Misiniz?