Stephen Hawking Kimdir? Hayatı ve Önemi

Stephen Hawking Kimdir? Hayatı ve Önemi


Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde hayata gözlerini açmıştır. Anne ve babası biyoloji uzmanıydı. Üniversiteden önceki eğitimini İngiltere'de tamamlayıp üniversitede her ne kadar matematiği seçmek istese de matematik bölümü bulunmadığından dolayı fizik bölümünü seçmiştir. Fiziğe olan ilgisi babasının da okumuş olduğu Oxford Üniversitesi'nde başlamıştır. Babası da Oxford Üniversitesi'nde okumuştur.Stephen Hawking'in Hastalığı


Stephen Hawking, 1963 yılında  vücudunda bulunan nöronların  neredeyse tamamının öldüğü sinir sisteminin felç olduğu bir hastalığa yakalanmıştır. Bu hastalığın yaşamış olduğu dönemde hiçbir tedavisi bulunmadığından dolayı hiçbir şey yapılamamıştır. Bu hastalık onu tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etmiştir.  21 yaşında yakalanmış olduğu bu hastalık onunla  sadece bilgisayar sayesinde iletişim kurmamıza neden oluyor. 

Stephen Hawking, bilim dünyasının  fizik alanının en çok tanınan bilim adamlarından birisidir yazmış olduğu kitaplar bir çok dile çevrilip dünya hakkında  söylemiş olduğu teoriler  çoğu zaman gerçekleşmiştir.

 

stephen hawking

 

Kendisi Einstein'dan sonra dünyanın en önemli fizikçisi olarak kabul edilmektedir. En son söylemiş olduğu teori ise şöyle: '' 100 yıl içinde insanlar dünyayı terk etmezse uzaylılar tarafından insanlar yok edilecek.'' Umarız Stephen Hawking söylemiş olduğu bu sözde yanılır demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

Yorumlar

  1. Paylaşım için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Bu adam heralde tüm engelli vatandaşlara örnek bir adamdır adamın hayatı bilim kurgu gibi bu adamı ilk gördüğümde cocukken robot zannetmiştim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir? Hayatı ve Önemi