Marie Curie Kimdir? Hayatı ve Önemi

Marie Curie, Polonyalı kimyager ve fizikçidir. Uranyum üzerine yapmış olduğu çalışmalar sonucunda iki farklı alanda Nobel ödülü kazanmıştır.

Marie Curie Kimdir

Marie Curie’nin Hayatı ve Kimdir?


Marie Curie, 7 Kasım 1867 yılında Polonya'nın Varşova kentinde hayata gözlerini açmıştır. Gençlik yıllarını yaşarken Varşova'da kadınların eğitim almaları için Polonya'nın dışına çıkmaları gerekiyordu. Kardeşiyle birlikte para biriktirip gizlice tıp eğitimi almaya başladılar.  1891 yılında başlayan eğitimini bir buçuk yılda tamamlayıp fizik diplomasını sınıf birincisi olarak aldı.

Marie Curie hayatı

1894 yılında (27 yaşında) okumuş olduğu okulun başkanı ile tanıştı.  Daha sonra her ikisinin de ortak bilimsel alanlarda çalışması nedeniyle bir yıl sonra evlendiler.

Yıllardan 1904'de doktorasını Fransa'da vererek doktora ünvanı alan ilk kadın oldu.  1904 yılında araştırma yapmış olduğu radyoaktive konusundaki çalışmalarından dolayı kocası ile birlikte Nobel fizik ödülünü alarak tarihteki ilk Nobel Ödülü alan kadın olmuştur.

Marie Curie Çalışşmalarından Bir Kare

1904'li yıllarda kızları radyasyondan kaynaklanan çeşitli hastalıklar  geçirmişti. Marie Curie'nin araştırmakta olduğu radyum elementi insanın dokusuna vermiş olduğu zarar kızların hasta olmasından sonra diğer araştırmacılar tarafından da kabul edilmiştir.  Bu sırada radyumun kötü etkisini iyi etkiye çevirerek insanda kullanma fikirleri de ortaya çıkmıştır bunun en önemli örneği ise Alexander Graham Bell'in (''Alexander Graham Bell Kimdir?'' başlıklı makelemizi okumak için tıklayın.) tümöre radyum elementinin kullanarak tedavi etmek olmuştur.

Marie Curie'nin eşi bir at arabasının çarpması sonucu ölmüştür. Dul kalan Marie Curie hayatına öğretmen olarak devam etti ve ilk kadın Profesör olarak da tarihe geçti.

Radyum elementi bulunmasından dolayı Nobel kimya ödülünü 1911 yılında kazanmıştır.  Tarihte çift Nobel ödülüne sahip olmasıyla da hala dünyada tektir.

Marie Curie hayatına 1934 yılında Fransa'da gözlerini yummuştur.  Ölümünün nedeni olarak aşırı dozda radyasyona ışınına maruz kalması denmiştir.

Marie Curie önemi

Marie Curie’nin Önemi


Marie Curie'nin bu kadar önemli birisi olmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. İlk defa bir kadın Nobel ödülü kazanmıştır.

  2. İlk defa bir kadın Avrupa'da doktora yapmıştır.

  3. Çift Nobel ödülü kazanan tek kadındır.

  4. Başarılarından dolayı eşinin ve kendisinin mezarları Panthéon'a taşınmıştır. Tarihte böyle bir olay bunun öncesinde yaşanmamıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir? Hayatı ve Önemi