Aziz Sancar Kimdir? Hayatı ve Önemi

Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanan ilk Türk bilim insanıdır. Kendisi akademisyen, moleküler biyolog, biyokimyager ve bilim insanıdır.

aziz sancar

Aziz Sancar Kimdir?


Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin'de hayata gözlerini açmıştır. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin'de tamamlamıştır. 17 yaşında girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 23 yaşında birincilikle bitirerek mezun olmuştur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Dallas Teksas Üniversitesi'ne gitti. Bu üniversitede  yapmış olduğu deneyler ile Deoksiribo Nükleik Asit’in (DNA) onarımını yapmayı başarmıştır. Yapmış olduğu bu deney ile yüksek lisans ve doktora derecesi almayı başarmıştır.

Doktora derecesini aldıktan sonra Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmaya başladı.  Burada DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. DNA onarımı, kanser tedavisi ve hücre dizilimi üzerinde çalışmalar yapan Aziz Sancar, 400 küsür bilimsel makale ve 33 kitap yayınlanmıştır.

Aziz Sancar’ın DNA onarımı hakkında yapmış olduğu bu çalışmalar 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmasını sağlamıştır.

2015 Nobel Kimya Ödülü-Aziz Sancar

Aziz Sancar'ın Önemi


Kendisi Türkiye'ye ilk defa Kimya alanında Nobel Ödülü getirdiği için çok önemli birisidir. Bu başarılarının her gün daha da artacağına inanarak kendisine başarılar diliyoruz.
Bu İçeriği Hazırlarken Yararlanılan Kaynaklar:


https://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Sancar

Yorumlar

  1. Aziz Sancar, Azerbaycan'da da gerçekten sevilen birisidir.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir? Hayatı ve Önemi