Buhurizade Mustafa Itri Kimdir? Hayatı ve Önemi

Buhurizade Mustafa Itri ya da kısa adıyla Itri 1640 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kendisi Türkiye'nin önemli bir adamlarından birisi ve meslek olarak bestekârlık mesleğini yürütmekteydi. 1721 yılında ise hayata gözlerini yummuştur. Itri adı çiçekçilikle uğraştığı için bu mahlayı almasını sağlamıştır. Lakin gerçek adı Mustafa'dır.

itri

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir?


Ömrü boyunca birden fazla padişah ve önemli devlet adamlarıyla tanışıp bunlara dersler vermiştir. Ders verdiği padişahlardan birisi de 4.Mehmet'tir. Ders olarak ise mesleği icabi musiki dersler vermiştir.

Buhurizade Mustafa Itri'nin Eserleri


Hayatı boyunca birçok eser bırakan Itri'nin en önemli eseri olan Neva Kâr'ı dinlemek isterseniz buradan dinleyebilirsiniz:


Bu eserdeki sözler Itri'ye ait değildir. Bunun dışında da 8 adet eseri bulunmaktadır. Bu eserlerinden 4'ü saz ile yapılmıştır.

Buhurizade Mustafa Itri'nin Önemi 


Buhurizade Mustafa Itri'nin bu kadar önemli olmasından ötürü yıllardan 2012'de UNESCO tarafından anma yılı açılış etkinliği düzenlenmiştir. Bu da kendisinin ne kadar önemli birisi olduğunun kanıtıdır.

Türkiye için ne kadar önemli olduğunu göstermek adına 100 TL'lik banknotların arkasına da Buhurizade Mustafa Itri'nin resimleri konulmuştur.

[caption id="attachment_711" align="aligncenter" width="650"]buhurizade-mustafa-itri-100-tl-arkasi Buhurizade-Mustafa-Itri-100-tl-Arkasi[/caption]

 

Bu yazımızda burada sona ermiştir. Diğer yazılarımız için sitemizi https://www.onemliadamlar.org'u takip etmeyi unutmayın. Ayrıca Facebook Sayfamızı'da beğenmeyi unutmayın. Facebook Sayfamız: http://facebook.com/onemliadamlar. Kendinize iyi bakmayı unutmayın.

Yazı Sponsoru:  http://www.cicekmarket.com

Yorumlar

 1. Yine çok faydalı bir yazı. Tarihte yer edinmiş önemli kişilerin hayatlarını bilmek güzel oluyor. Daha fazla bu tarz yazı eklerseniz iyi olur.

  YanıtlaSil
 2. Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. Aslında bilinmesi gereken tam yerinde olan bir makale yazmışsınız teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. recep çalışkan20 Kasım 2016 11:35

  ilgimi çekti teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir makale olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi