Helikopterin Mucidi Kimdir? Igor Sikorsky Kimdir? Hayatı ve Önemi

Igor Sikorsky, yıllardan 1889 yılında Ukrayna'nın Kiev kentinde doğmuştur. Rusya'da doğan Sikorsky, aslen Amerikalıdır. Helikopteri üreterek havacılık konusunda önde gelenlerinden olmuştur. 1972 yılında hayata gözlerini yummuştur.


igor sikorsky

 Igor Sikorsky Kimdir ve Hayatı?


Igor Sikorsky, 25 Mayıs 1889 yılında Kiev'de hayata gözlerini açmıştır. 5 kardeşli olan bir ailenin en küçük çocuğuydu. Doktor olan ama çalışmayan annesi tarafından eğitim almıştır. Bundan dolayı da okula gitmemiştir. Annesi özellikle kendisine Lonarda da Vinci gibi olması için sanat konusunda eğitim veriyordu. Oğlunun da ileride önemli bir adam olmasını istiyordu. Annesinin bu çalışmaları sonuç vermiş olacak ki Igor Sikorsky daha 11-12 yaşındayken defterine uçan nesneler çizip, bunları boyuyordu.

Yaptığı en önemli keşif 24 yaşındayken yapmış olduğu dünyadaki ilk helikopter olmuştur. Bu icadından sonra Amerika'ya giderek evinin çiftliğinde Sikorsky Şirketini kurmuştur. (Şirketin internet sitesine gitmek için buraya tıklayın.) Yılllardan 1939'da şu an bile kullanılmakta olan ilk Sikorsky tipi helikopteri icat etmiştir.

igor-sikorsky

Igor Sikorsky, hayata gözlerini 26 Ekim 1972 tarihinde kapatmıştır. Ölüm yeri olarak ise Amerika'nın Easton kenti gözükmektedir.

Igor Sikorsky Önemi


Igor Sikorsky, günümüzde halen kullanılmakta olan Sikorsky tipi helikopterlerin mucdi olmasının yanı sıra dünyadaki ilk helikopterin de mucididir. İcat etmiş olduğu helikopterler neredeyse tüm dünya tarafından kullanılmaktadır. Bu da kendisinin önemli adam olarak burada yer almasını sağlıyor.

raider-helicopter

[caption id="attachment_660" align="aligncenter" width="474"]sikorsky-helikopter Sikorsky-helikopter[/caption]

 
 Bir önceki yazımız olan ''Mevlana Kimdir?'' başlıklı makalemizi okumadan geçmeyin.

Yorumlar

  1. İstikbal Göklerdedir!

    YanıtlaSil
  2. Sikoesky gerçekten muhteşem helikopter mucidini tanımak güzeldi

    YanıtlaSil
  3. […] ünlü aktörümüz olan Tarık Akan hayata gözlerini yummuştur. Bir önceki yazımız olan Igor Sikorsky Kimdir? başlıklı makalemizi okumadan […]

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi