Yunus Emre Kimdir? Hayatı ve Önemi

Yunus Emre, 1240 yılında Eskişehir'de hayata gözlerini açmıştır. 1321 yılında ise yine Eskişehir'de hayata gözlerini yummuştur. Yunus Emre; Türkçe şiirin öncülerinden ve alimdir. Kendisi hayatını Anadolu'da geçirmiştir.

yunus Emre2

Yunus Emre'nin Hayatı ve Kimdir?


Yunus Emre, yıllardan 1240 yılında Türkiye'nin Eskişehir kentinde dünyaya gözlerini açmıştır. Hayatı hakkında çok az bilgi bulunan Yunus Emre, Osmanlı'nın kurulma zamanlarında doğmuştur. Kendisi Hacı Bektaş Veli'den de eğitim almıştır.

yunus-portre

Yaşadığı diğer yıllardaysa Anadolu, Moğolların yapmış olduğu akımlar ile yıpranıyordu. Anadolu'nun geçirmiş olduğu bu kötü zamanlarda Mevlana ve Hacı Bektaşi Veli ile birlikte Allah sevgisini şiirlere işlemişlerdir.

Yunus Emre 81-82 yaşına geldiğinde ise hayata gözlerini yummuştur. Tarihi belgelerde yazılana göre 1321 yılında vefat etmiştir. Türk Edebiyatı'nın önemli adamlarından olan Yunus Emre yazmış olduğu şiirleriyle ünlenmiştir.

yunus emre

Yunus Emre'nin Önemi


Yunus Emre, Türkiye'de şiirin öncüsü ve alim olmasından dolayı önemli adamlardandır. Kendisinin sayamayacağımız kadar şiirleri, türbesi, Risaletü'n - Nushiye adındaki kitabıyla ve burada yer veremediğimiz eserleriyle Türk Tarihi'nde yaşamış önemli kişilerdendir. O kadar fazla önemli bir adamdır ki 200 Türk Lirası'nın arkasında Yunus Emre'nin resmi bulunmaktadır.

200 Tl yunus emre

Yorumlar

 1. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Kimdir? Hayatı ve Önemi29 Ağustos 2016 04:26

  […]  Bir önceki yazımız olan ”Yunus Emre Kimdir? Hayatı Ve Önemi”başlıklı içeriğimizi okumak için buraya tıklayın. […]

  YanıtlaSil
 2. türk tarihinde önemli bir yeri olan düşünürlerimizden biridir

  YanıtlaSil
 3. Faydalı bir yazı olmuş. Yunus Emre hakkında herkesin bir şeyler bilmesi gerekiyor. Yazdığı eserler ve hayatını bilmemiz lazım çok önemli bir şahıs tasavvuf konusunda.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi