İlk Kadın Hemşiremiz Kimdir? Esma Deniz'in Hayatı ve Önemi

Esma Deniz, Türkiye'nin ilk kadın hemşiresidir. Yıllardan 1924'de hemşirelik macerasına ilk olarak  Amerikan

[caption id="attachment_476" align="alignright" width="210"]esma deniz Esma Deniz[/caption]

Hastanesi Hemşirelik Okulu’nu bitirerek başlamıştır. Bu okulu bitirmesinden sonra yine Amerika'da bulunan New York Columbia Üniversitesi Teachres Colege’e gitmiştir. Bu okuldan da mezun olduktan sonra 1 yıl orada kalıp Türkiye'ye dönerek İlk Türk Kadın Hemşire olmuştur. 95 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Esma Deniz'in Hayatı


Esma Deniz, Türk Hemşire Derneği'nin kurucularındandır, bu derneğin yaklaşık 18 sene başkanlığını yapmıştır. Bu görevini yaparken aynı anda Türkiye'yi Uluslararası Hemşireler Birliği’nde de temsil etmiştir. Kendisinin birçok hemşirelik okulunun kurulmasında katkısı vardır. Hayatı boyunca hemşirelik alanına çok fazla destek olmuştur.

Esma Deniz'in Önemi 


Esma Deniz, Türkiye'nin ilk kadın hemşiresi olduğundan dolayı Türkiye için önemli birisidir. Hakkında daha fazla bilgi hiçbir kaynakta bulunmamaktadır. Eğer siz bu bilgiye sahipseniz bizimle onemliadamlar.org/iletisim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda burada sona ermekte değerli takipçilerimiz. Eğer sizde sitemizde makale yazmak, sosyal medya hesaplarımızı yönetmek isterseniz bize buradan ulaşabilirsiniz. Herkese sağlık dolu günler dilerim.

hemşire

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi