İlk Kadın Fotoğrafçı Semiha Es Kimdir? Hayatı ve Önemi

İlk Türk kadın fotoğrafçımız olan Semiha Es 1912 yılında İstanbul'da doğup 2012 yılında hayata gözlerini

semiha es

yummuştur. Kendisi ilk Türk kadın fotoğrafçı ve savaş muhabiridir. Eşinin adı Hikmet Feridun Es'dir. Kendisi eşiyle beraber gitmiş olduğu Kore'de çalışmış olduğu gazete savaşın resimlerini çekmesi için Semiha Es'i görevlendirdi. 2012'de Beşiktaş Balmumcu'da hayata gözlerini yummuştur.

Semiha Es'in Hayatı


Semiha Es'in hayatı hakkında hiçbir yerde yeterli sayıda kaynak bulunmamaktadır.

1912 tarihinde İstanbul'da doğup yine İstanbul'da 12 Aralık 2012 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

Semiha Es'in Anısı


Semiha Es hakkında yeterli sayıda kaynak bulunmadığından kendisinin güzel bir hatırasını yazacağız sizler için.

semiha es

Haftanın beş gününü Kore'de bulunan cephelerde geçirirdik. Hafta sonlarındaysa askeri uçakla Tokyo'ya giderdik. Bütün hafta kadın gazetecilere ayrılan barakalarda yatardım. Tahta ranzalarda, soyunamadan  kıvrılır, uyumaya çalışırdım. Cephede bir bölgeden ötekine giderken, içleri bomba yüklü kamyonlarda, sandıkların üzerinde otururduk.

Bir gün, bir uçağın yakınlarımızda bir yere düştüğü haberini almıştık. Hemen cip arabalara binip uçağın bulunduğu yere gittik. Aslında uçak düşmemiş, motor arızasından dolayı mecburi iniş yapmıştı. Uçağa koştum. Tam fotoğrafı çekmek üzereyken eşim Hikmet büyük bir telaşla geldi, beni hızla geriye savurdu ve fotoğrafı kendisi çekti. O anda kocamın, önemli bir görüntüyü yakalama şansını bana bırakmak istemediğini düşündüm. Ama daha sonra eşim Hikmet'in uçağın infilak edeceğini düşünerek benim hayatımı kurtarmak istediğini öğrenince çok duygulandım.

semiha es

 

Yorumlar

  1. Daha önce bir çok kaynakta adına ve bir çok galeri'de fotoğraflarına rastlamıştım. Merak ediyordum açıkçası, teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Semiha Es fazla bilinmeyen ama önemli kişilerden birisidir.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi