Gazi Yaşargil Kimdir? Hayatı ve Önemi

Gazi Yaşargil, 6 Temmuz 1925 yılında Diyarbakır Lice'de dünyaya gözlerini açmıştır. Tam olarak ismi Mahmut Gazi Yaşargil'dir.

gazi_yasargil

Gazi Yaşargil Kimdir? Hayatı ve Önemi


Gazi Yaşargil doğduktan 3 ay sonra ailesiyle beraber babasının tayini çıkması üzerine Ankara'ya taşınmıştır. Lise eğitimini Ankara'da bulunan  Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra yine Ankara'da Ankara Üniversite'ne devam etmiştir ve buradan da mezun olmuştur. 1950 yılında İsviçre, Basel'de doktora eğitimini tamamlamıştır.

Doktora aldıktan sonra Bern Üniversitesi'nde psikiyatri bölümünde görev aldıktan sonra nöroloji bölümüne yöneldi. Bu alana çalışmalar yapmaya başladı.

Kendisi mikrosinir cerrahisi kurucusu olarak da bahsedilen Gazi Yaşargil'in bazi ünvanları aşağıdaki gibidir.

  • Beyin ve Sinir Cerrahı

  • Yüzyılın Beyin Cerrahı

  • Profesör Doktor


Dr. Yaşargil, beyin tümörünü kendine has yöntemlerle tedavi ederek dünyada ilke geçmiştir. Kendisinin doktora aldığı üniversite olan Zürih Üniversite Hastanesindeki Sinir cerrahisi alanında kendisi profesör ve başkan olmuştur. Yıllardan 1999 yılında ise Yüzyılın sinir cerrahisi olarak seçilmiştir.

Gazi Yaşargil hakkında görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum alanından bize iletebilirsiniz. Bu yazımızda burada sonra ermiştir.

gazi yaşargil

Yorumlar

  1. Hocamın hayatı kitaplara sığmaz, paylaşım için teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi