Braille Alfabesini Kim Buldu? Louis Braille Kimdir? Hayatı ve Önemi

 

Louis Braille, 4 Ocak 1809 yılında Fransa'nın Coupvray kentinde hayata gözlerini açmıştır.

Louis Braille

Louis Braille görme engellilerinin hayatına değiştirecek bir icat olan Braille alfabesini icat etmiştir. Bu alfabe sayesinde göremeyen engelliler özel harflerle birlikte göremediklerini okuyabilirler.

Louis Braille Kimdir, Hayatı ve Önemi?


Louis Braille, Coupfray köyünde doğmuştur. Doğduğu köy Fransa'ya bağlıdır. Daha üç yaşındayken babasının iğnesiyle sol gözüne hasar vermiştir. Geçirmiş olduğu hastalıktan dolayı 3 sene sonra sağ gözü de görme yeteneğini kaybetti ve artık tamamen kör olmuştu. Bu olay kendisini ve ailesini çok fazla üzmüştür. Her ne kadar göremese de okuluna devam etmiştir.

Louis Braille, daha yedi yaşındayken inanılmazı başarıp bir enstitüsünden burs kazanmıştır. Kazandığı okulun şartları her ne kadar güzel olmasa da o bununla yetinmeyi bildi.


louis-braille

Braille Alfabesi'ni bulması ise 1821 yılında Charles Barbier'ın Paris Millî Enstitüsü'nün körler bölümünü ziyaret etmesine ve Louis ile tanışmasıyla ortaya çıkmıştır.Braille Alfabesi


Braille alfabesi veya diğer adıyla Körler alfabesi, yıllardan 1821'de Louis Braille tarafından geliştirilmiştir. Bu alfabe görme engelli insanlar okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolondan ibaret olan dikdörtgen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktalardan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı seçenekten birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

braille alfabesi

Yorumlar

  1. Braille alfabesini hiç duymamıştım tesadüfen sitenizde karşılaştım ve bana yeni bir hobi kattınız.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi