Barış Manço Kimdir? Hayatı ve Önemi

Barış Manço 2 Ocak 1943 yılında İstanbul-Üsküdar'da doğup, 1 Şubat 1999 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur. Kendisi Türkiye'nin önemli adamlarından birisidir. Hayatı boyunca birçok projede yer almıştır. Kendisi Türkiye'de rock müziğinin öncülerindendir.

barış manço

Barış Manço Kimdir?


Barış Manço, 1943 doğumlu şarkıcı, besteci, oyuncu, aranjör, söz yazarı, TV program yapımcısıdır. 200'ün üzerinde şarkı besteleyip hayatı boyunca onlarca kaset ödülü kazandı. Hazırlamış olduğu televizyon programlarıyla da ünlü olan Barış Manço, bu TV programları sayesinde Dünya'nın birçok bölgesine gitmiştir. Bundan dolayı başka bir adı "Barış Çelebi" olmuştur.

Barış Manço'nun Hayatı


2 Ocak 1943 yılında İstanbul'da hayata gözlerini açtı. Kendisinin üç tane kardeşi vardır. Müziğe olan ilgisi lise yıllarında ortaya çıkmıştır. Lise olarak Galatasaray Lisesi'nde öğrenimini görmüştür. Yıllardan 1957 yılında müzikle ilgili olma işini amatör olarak yapıyordu ve bu yılda ilk grubunu kurdu. Bu grubun adı ise ''Kafadarlar'' oldu.

barış mançoo

Barış Manço'nun Önemi


Barış Manço, çıkardığı şarkılarıyla gerek bestelediği sözleriyle gerek oynamış olduğu sayısı televizyon programıyla önemli bir sanatçıdır. Kendisine ait olan şarkılarıyla hâla günümüzdeki popülerliğini devam ettirmektedir. Bu şarkılardan bazılarını sizin için aşağıya listeledik.

1-) Arkadaşım Eşşek


2-) Gülpembe3-) Domates Biber Patlıcan4-) Bugün Bayram 5-) Unutamadım6-) Dağlar DağlarBu yazımızda burada sona ermekte değerli okurlarımız. Eğer sizde yukarıda yer almasını istediğiniz şarkıları bize aşağıdaki yorum alanından iletebilirsiniz.

barış manço

Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı olmuş Barış Manço gibi önemli bir insanı en güzel şekilde anlatmışsınız elinize sağlık bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil
  2. Barış Manço, dev bir çınar. Kemal Sunal'ın ardından en çok saygı duyduğum isim. Gerçekten çok kaliteli birisiydi.

    YanıtlaSil
  3. Çocukluğum dan beri her şarkısını dinlediğim programlarını bir kez olsun kaçırmadığım saçlarımı ne onunkinden uzun ne de onunkinden kısa tuttuğum, özlem duyduğum bir ADAM.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi