William Shakespeare Müslüman MI? William Shakespeare Kimdir? Hayatı ve Önemi

William Shakespeare, 1564 yılında İngiltere'de doğup, 1616 yılında yine İngiltere'de ölmüştür.

william-shakespeare2

William Shakespeare Müslüman Mı?


Türk Tarihçi Kadir Mısıroğlu 3 Temmuz 2016 tarihinde çıkmış olduğu televizyon programında gündemi sallayarak, William Shakespeare'nin Müslüman olduğu iddia etti.Buna kanıt olarak ise daha önce Shakespeare adında daha önce kimsenin olmadığını ve Shakespeare'nin adının aslında ''Şeyh Pir'' olduğu iddia etti.Ve Shakespeare'nin gizli bir Müslüman olduğunu ileri sürdü.

William Shakespeare'ın Hayatı


İngiltere'de çiftçi ve maddi durumu iyi olan bir ailenin oğlu olan Shakespeare, dil eğitim dili Latince olan bir okulda eğitim görüp bu okul dönemi sayesinde de Roma edebiyatı klasikleri ile tanışarak hayatına üniversite eğitimi almadan hayatına yön vermeyi becermiştir.Shakespeare 18 yaşında, kendisinden 8 yıl büyük olan Anne Hathaway ile evlenerek kızı ve ikiz çocukları olup üç çocuk sahibi olmuştur.Bilinmeyen sebeplerle 11 yaşına gelen oğlu hayatını kaybetmiştir.

William Shakespeare

Dünya'da şair ve tiyatro yazarı olarak fazla tanınmazken, İngiltere'de en büyük şair ve tiyatro yazarı ününe kavuşmuştur.Yazmış olduğu eserleri sayesinde bugün ki ününe kavuşmuş olan ünlü şair, yapıtları ürettiği dönemde bu üne maalesef kavuşamamıştır. Yaptığı evlilikden sonra Londra'ya mecburen göç eden Shakespeare, burada aktör ve oyun yazarı olarak görev yapup o dönemde hatırı sayılır bir üne kavuşmuştur.

Bıraktığı yapıtlarındaki konularını çoğunlukla klasik mitolojiden alarak en uzun iki öyküsel şiiri olan ''Venus and Adonis'' ve ''The Rape Of Lucrece'' adları ile bilinen sayısız eserleriyle ''Romeo ve Juliet'', ''Otello'' gibi yapıtları sayesinde de hatırı sayılır bir gelir elde etmiştir. Sheakpeare, elde ettiği gelirlerini emlak üzerine yatırarak emlak zenginleri arasına girmeyi başararak 1610 yılında Stratfort’a geri dönmüştür. Ölmeden önceki son dönemlerini doğmuş olduğu yer olan Stratfort'ta geçiren şair, aşamış olduğu ağır hastalıktan dolayı 23 Nisan 1616 yılında vefat etmiştir.

William Shakespeare 2

Eserleri


Romeo ve Juliet , VI. Henry, Titus Andronicus, Hırçın Kız , II. Richard, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Veronalı İki, Centilmen , Kral Kohn, VI. Henry, Nasıl Hoşunuza Giderse, On İki Gece , Windsor un Şen Kadınları, Venedik Taciri, Hamlet, Othello, Jül Sezar, Troilus ve Cressida, Kral Lear, Machbeht, Ölçüye Ölçü, Cymbeline, Antonius ve Cleopatra, Coriolan, Atinalı Timon, Kış Masalı, Fırtına, VIII. Henry

Yorumlar

  1. Bu olaydan sonra herkesin gizli bir müslüman olduğu ortaya çıktı :) .

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi