Mimar Sinan Kimdir? Hayatı ve Önemi

Mimar Sinan, 1489 yılında Kayseri Ağırnas'da doğup 1588 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.Diğer bir adıyla Koca Mimar Sinan Aga, Osmanlı devletinin baş mimarıdır.Hayatı boyunca verdiği en güzel eserler ise I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde olmuştur.En önemli eseri ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir.

mimar-sinan-kimdir-eserleri-nelerdir

Mimar Sinan'ın Hayatı


Mimar Sinan, Sultan Selim’in tahta çıktığı sırada Ağırnaz Köyünden devşirildi. 1512 yılında ise İstanbul’a getirildi. Mimar Sinan, İstanbul’a geldiğinde yeniçeri olmak üzere acemi olanlar ocağına alınmıştır.

Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’la 1521'de Belgrat Seferin'de ve 1522'de Rodos Seferlerine katıldı. İlk kez Macaristan Seferinde kabiliyetini ortaya koymuştur. Prut nehri üzerine 13 gün gibi kısa sürede büyük ve yüksek bir köprü inşa eder. Bu kadar kısa süre içerisinde bu köprüyü yapmış olması onun hayatında çok fazla şeyi değiştirdi.Yapmış olduğu bu köprü ile de büyük bir ün salmıştır.

Mimar Sinan’ın meslek hayatı kendisine göre çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak üç dönemde incelenir. Her üç dönemde verdiği eserleri sanat olarak algılanmamıştır. Çıraklık eseri olarak ifade ettiği Şehzadebaşı, kalfalık eserim dediği Süleymaniye ve ustalık eseri olarak kayıtlara geçen Selimiye Camileri en çok öne çıkan üç eseridir.

mimar-sinanin-hayati-ve-eserleri

Mimar Sinan, kendinden sonra muhteşem eserler bırakan çıraklarda yetiştirmeyi ihmal etmemiştir. Arkasında sayısız eserler bırakan Mimar Sinan, 17 Temmuz 1588 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapadı. Mezarı Süleymaniye Camii’nin arkasındaki sade türbesinde bulunmaktadır.

Mimar Sinan'ın Eserleri 


Mimar Sinan hayatı boyunca 81 camii, 55 medrese, 20 kervansaray, 36 saray, 48 hamam ve bizim sayamadığımız 375 eser yapmıştır.

mimar-sinan-eserleri

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi