Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi

Günümüzdeki kulaklıkların bugünkü halini almasını sağlayan Nathaniel Baldwin, 1878 yılında Kanada'da doğup 1961 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Nathaniel Baldwin

Kulaklık Nedir?


Kulaklık, 2 adet minik hoparlörün kablo ile kullanıcının direk kulağına aktarılmasını sağlayan bir çevre birimidir. Kulaklık genellikle toplumu sesten rahatsız etmemek adına kullanılır. Kullanılmadığı takdirde ses o anda orada bulunan herkes tarafından duyulur. Kulak üstü, ense üstü ve kulak içi olmak üzere çok fazla çeşiti bulunur.

Nathaniel Baldwin-İlk Kulaklık

Nathaniel Baldwin'in Hayatı


Nathaniel Baldwin, Fillmore'de doğdu. Baldwin babasının 2. eşinden dünyaya gelmiştir. Çocukken teknolojiye oldukça fazla ilgiliydi. Özellikle de bisiklet ve buhar makinesi onun için vazgeçilmez 2 şeydi.

Nathaniel Baldwin'in Eğitimi


Baldwin'in okumuş okuduğu okullar sırasıyla:

  1. Brigham Young Okulu

  2. Utah State Agricultural Koleji

  3. Stanford Ünivetsitesi


Kendisi elektrik mühendisliğini birincilikle bitirmiştir.

İcatları ve İş Hayatı


Baldwin ilk olarak çalışmalarına Heber City yakınlarında bulunan hidroelektrik santrallerinde çalışmaya başladı. İlk defa bir şey icat etmeyi denedi, yapmak isteği şey ise havanın basıncını kullanarak ses amplifikasyonu yapmaktı. Bu olayları gören bir işveren ise Baldwin'e hava kompresörü olmayı teklif etti, Baldwin'de kabul etti.

 

 

[caption id="attachment_360" align="aligncenter" width="351"]Modern Kulaklık Modern Kulaklık[/caption]

Yorumlar

  1. Sitemiz gezerken başlık ilgimi çekti çok merak ettim çok güzel yazmışsınız emeginizi yememek için bi tesekkur edeyim dedim başarılar dilerim...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi