Klimanın Mucidi Willis Haviland Carrier Kimdir? Hayatı ve Önemi

Willis Carrier; 1876 yılında Amerika'da doğup, 1950 yılında yine Amerika'da ölmüştür.

willis_carrier_with

Dijital çağ olarak adlandırdığımız günümüzde,  sıcak ve soğuk havalar için birer kurtarıcı görevi üstlenen klimalar hayatımızda çok önemli bir yer tutmaktadır. Klimalar iş yerlerimizde, büyük şirketlerde, stadyumlarda, evlerimizde, metrolarda kısacası hayatımızın her yerinde önemli bir yer kaplamaktadır. Özellikle de otomobillerin, evlerin, otellerin vazgeçilmez birer parçasıdır klimalar.Eski çağlarda bile insanlar kendilerini serinletmek için yapay serinleticileri kullanmışlardır.

Küçük yaşlarda babası Willis Carrier'i, mekanik işlerdeki yeteneğini keşfetti. Mekanik işlerdeki becerisini annesinden aldığı söylenir. Çevresindeki insanlar tarafından da çalışkan biri olarak anılmıştır. 20.yy’ın başlarında Cornel Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nde master programını tamamlamıştır. Daha sonra ise Buffalo Forge Company’de çalışmaya başladı.

willis_carrier_with

Dünyanın modern anlamda ilk klimasını Willis Haviland Carrier geliştirmiştir(Sen olmasaydın biz ne yapardık :) ). İlk modern klimayı tasarlayıp geliştiren Carrier, 1906 yılının başında da klima alanındaki ilk patent belgesini almıştır. Willis Carrier 1915 yılında birkaç ortağıyla birlikte Carrier Mühendislik şirketini kurmuş ve bu şirketin başkanlığını da üstlenmiştir. 1927 yılına kadar sadece fabrikalar için klima üreten Carrier Mühendislik, daha sonra evlere özel olarak da klimalar üretmeye başlamıştır. Gittikçe büyüyen ve gelişen firma Carrier Corp olarak tarihteki yerini almış ve yönetim kurulu başkanlığı görevinide Willis Carirer yapmıştır. 1939 yılına gelindiğinde ise gökdelenler için klima üretimine başlayan Carrier Corp şirketi artık bir dünya markası haline gelmişti. Her yıl gelişen ve yenilenen teknolojisiyle üretim alanını genişletmiştir.

carrier-history-willis-carrier-519x219-070114

Willis Haviland Carrier 7 Ekim 1950 yılında Amerika’da kalp yetmezliğinden dolayı vefat etmiştir.Willis Carrier’ın yaptığı klimalar olmasaydı dünyada çok farklı şeyler yaşanırdı.Mesela şuan evinde klima olanların evinde klima olmayacaktı ve sauna etkisi görülecekti.

Yorumlar

  1. Ah Nikola sen olmasaydın bu İstanbul sıcağına nasıl dayanirdik.

    YanıtlaSil
  2. Şu aralar televizyonda reklamı çıkıyor ''Carrier Klima'' diye.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi