İlk Kadın Pilot Sabiha Gökçen Kimdir?Hayatı ve Önemi

Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 yılında Bursa'da doğup 22 Mart 2001 yılında Ankara'da hayata gözlerini yummuştur.

Sabiha Gökçen'in Hayatı


sabiha-gökçen

Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 yılında Mustafa İzzet Bey ve Hayriye Hanım’ın altıncı çocuğu olarak Bursa'da dünyaya gelmiştir.Anne ve babasının ölümünün ardından, 1925 yılında Bursa’yı ziyaret eden Atatürk tarafından evlat edinilerek  kendisine "Gökçen" soyadı verildi.

Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji'nde eğitim ve öğrenim gören Sabiha Gökçen, 1935 yılındayken Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girip, Ankara'da yüksek planörcülük bröveleri görevini aldı.Gökçen, 7 erkek pilot öğrenciyle birlikte Rusya'ya gönderilerek yüksek planörcülük eğitimini zorluklara rağmen tamamladı.

1936'da Eskişehir Askeri Hava Okulu'na girdi, burada bombardıman uçaklarıyla başarılı görevler yaparak, dünyanın aynı zamanda Türkiye'nin ilk “Kadın Savaş Pilotu” ünvanını üstün başarısıyla kazanmıştır. 1937 yılında Türk Hava Kurumu’nun yetiştirdirmiş olduğu ilk kadın havacı pilot olması nedeniyle kurumun “9 numaralı Murassa (iftihar) Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.sabiha gökçen

1938 yılında ise Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yapan Gökçen, daha sonra ise Türk Hava Kurumu Türkkuşu'na başöğretmen olarak tayin edildi. 1955'e kadar görevini başarıyla sürdürdü.Hayatı boyunca toplam 22  adet uçakla uçan ve birçok ödülün sahibi olan Sabiha Gökçen, 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu'ndan Altın Madalyası’nı aldı. 1996 yılında Güney ve Kuzey  Amerika’da düzenlenmiş olan Kartallar Toplantısı’nda dünya havacılık tarihine ilk defa adını yazdıran 20 havacıdan biri olarak seçilen Sabiha Gökçen, bu ödüle layık görülen Türkiyenin ilk kadın havacı olmuştur.

Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde, 88 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Sabiha Gökçen dünyanın bütün kadın pilotları için bir ilham kaynağıdır ve efsanesi biz Türklerler yaşamaya devam edecektir.

sabiha-gökçen

Sabiha Gökçen Hakkında Video


Yorumlar

  1. toplumun bi kısmı için övünç verici olmasada tarihe ilk olarak geçmiş neyseki efsane artık.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi