İlk Kadın Gazeticimiz Selma Rıza Feraceli Kimdir? Hayatı ve Önemi

Türkiye'nin ilk kadın gazetecisi olan Selma Rıza Feraceli 1872 tarihinde İstanbul'da doğup 1931 yılında 59 yaşındayken yine İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.

selma rıza feraceli3

Selma Rıza Feraceli Kimdir?


Selma Rıza Feraceli, İttihat ve Terakki Partisi'nin tek kadın üyesidir. Tanzimat döneminde Türkiye'nin ilk kadın gazetecisi ve romancılarından olan Selma Rıza aynı zamanda Ahmed Rıza Bey'in kız kardeşidir. Ahmed Rıza Bey, Jön Türkleri'nin liderliğini yapmıştır.

Selma Rıza Feraceli'nin Hayatı


Selma Rıza Feraceli, 5 Şubat 1872'de İstanbul'da hayata gözlerini açıp 5 Ekim 1931 yılında ise yine İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur. Babasının adı Ali Bey, annesinin adı Naile Hanım'dır. Selma Rıza'nın 6 tane kardeşi vardı ve kendisi 7 çocuklu bu ailenin en küçük kızıydı. Ailesi tarafından evde özel derslerle yetiştirilip çok iyi bir Fransızda dili eğitimi aldı. Bu eğitimleri almasında ailesinin çok fazla katkısı oldu.

selma rıza feraceli

Selma Rıza, 1889'da ailesinden gizlice İstanbul'a kaçarak Paris'teki abisinin yanına gitmiştir. Üniversite eğitimini de Fransa'da almıştır.  İttihat ve Terakki Partisi'ne (Cemiyeti'ne) Fransa'da üye olmuştur. Bu cemiyetteki tek kadın üye Selma Rıza'ydı. Burada fransızca yayımlanan gazeteleri Türkçe'ye çeviriyordu. Böylece buradaki gazete çevirmenliği onu ilk Türk Kadın Gazeteci yapmıştır.

Paris'de ilk Türk Kadın Gazeteci olduktan sonra çeşitli kitaplar yazdı ama bunları yayımlamadı. Bundan sonra ise sosyal açıdan kadın konusunda uzman olarak kabul edildi. 2.Meşrutiyet'in ilanı üzerine Fransa'dan İstanbul'a geri döndü ve Türkiye'de hiç gazetecilik yapmadı lakin sosyoloji ile ilgilenmeye devam etti.

İstanbul'da kadınların eğitim alması için okullar yapılması için mücadele etti fakat istediğini alamadı. Daha sonra Türkiye’deki ilk yatılı kız lisesinin açılmasına yardımcı oldu.

5 Ekim 1931 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Hayata 59 yaşındayken vefat etmiştir.

Selma Rıza Feraceli Videomuz


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi