İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Safiye Ali, 1894 yılında İstanbul'da doğup 1952 yılında ise Almanya'nın Dortmund kentinde hayata gözlerini yummuştur. Türkiye tarihindeki ilk kadın doktordur.

[caption id="attachment_376" align="alignright" width="200"]Safiye_Ali Safiye Ali'den bir görsel[/caption]

Safiye Ali Kimdir?


Türkiye'nin ilk kadın doktoru ve tıp eğitmenidir. Çalışma yaptığı alan ise anne çocuk sağlığıdır. Safiye Ali'nin adı çoğunlukla Süt Damlası Bakımevleri adı ile de anılır. Safiye Ali'nin milli duyguları da oldukça güçlüdür çünkü kendisi İstanbul'da düzenlenen feminist akımlarda da elinden geldiğince katılımda bulunuyordu.

Safiye Ali'nin Hayatı


2 Şubat 1891 yılında İstanbul'da doğan Safiye Ali'nin babasının adı Abdülaziz, annesinin adı ise Emine Hasene Hanım'dır. Safiye Ali, 4 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur. Safiye Ali'nin ailesi Osmanlı'ya yapmış olduğu hizmetleriyle tanınır. Dedesi şuan aktif olarak kullanılan 5 tane vakıf kurmuştur.

Safiye Ali kimdir

İstanbul'da bulunan Amerikan Kız Koleji'nde eğitim-öğrenimini tamamlamıştır. Doktor olmaya bu kolejde okurken karar vermiştir. Ülkenin kadın doktorlara ihtiyacı vardı fakat  Darülfünun Tıp Fakültesi kadın talebeleri kabul etmiyordu. Ailesi onu eğitim alması için Almanya'ya yolladı ve oradaki bir Tıp Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Devletten bursda alan Safiye, hızlı bir şekilde Almanca öğrenmiştir. Daha sonrasında da hemen derslerine başlamıştır. Farklı okullarda okuması nedeniyle o dönemin bugünkü diliyle eğitim bakanı Safiye Ali için zorluklar çıkardı fakat sınavda almış olduğu 1. derecesi sayesinde ve vermiş olduğu tezi ile diplomasını almıştır.

Safiye Ali, mesleki çalışmalarına verdiği önem kadar da İstanbul'da başlayan feminist hareketlerine katılmıştır ve Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalışmıştır.

[caption id="attachment_377" align="aligncenter" width="1135"]Safiye Ali Safiye Ali ve arkadaşları[/caption]

Diğer yazılarımız için sitemizdeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi