İlk Kadın Avukatımız Süreyya Ağaoğlu Kimdir? Hayatı ve Önemi

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın avukatı olan Süreyye Ağaoğlu, 1903 tarihinde Azerbaycan'da  dünyaya gelip 1989 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.

süreyya agaoğlu

Süreyya Ağaoğlu Kimdir?


Süreyya Ağaoğlu, Türkiye'nin ilk kadın avukatıdır. Kendisi Ahmet Ağaoğlu'nun kızı ve ünlü düşünür ve siyasetçidir. Kendisi Azeri kökenlidir. Aynı zamanda Samet Ağaoğlu'nun kız kardeşidir.

Süreyya Ağaoğlu'nun Hayatı


Süreyya Ağaoğlu, 1903 tarihinde Ermenista'nda bulunan Şuşa kentinde doğmuştur. Babasının adı Ahmet Ağaoğlu, annesinin adı Sitare Hanım'dır. Süreyya Ağaoğlu'nun 4 tane kardeşi vardı. Bu 4 kardeşin en büyüğü olan Süreyya Ağaoğlu, 1910'da mecburi olarak Türkiye'ye göç etmiştir. Babasının görevlerinden ötürü çocukluğu ve gençliği, babasının milliyetçi arkadaşları ve Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın arkadaşlarıyla geçirmiştir.

süreyya ağaoğlu

İstanbul Kız Lisesi'nden 1910 yılında mezun olan Süreyya, bir hukukçu olmak için Darülfünun'a başvuru yaptı. Bu başvuru aynı zamanda bir ilkti çünkü ilk defa bir Hukuk Üniversitesi'ne bir kız öğrenci başvuru yapmıştı. Süreyya Ağaoğlu'nun bu başvurusu diğer kız öğrencileri için de bir umut olmuştu çünkü ilk defa bir kız öğrencinin başvuru yapması diğer bu fakültenin kız öğrencilere açılmasını sağlamıştır. Okulundan mezun olduktan sonra Ankara Barosu'na kaydoldu. Bu kayıt olma işlemi sonrası Süreyya Ağaoğlu Türkiye'nin ilk kadın avukatı olmuş oldu.

kadin-avukatlar

Süreyya Ağaoğlu, serbest avukatlık ruhsatını aldıktan sonra ömrü boyunca kendisini avukatlığa adamıştır. 9 sene Ankara Barosu'nda çalıştıktan sonra İstanbul Barosu'na naklini aldırdı.

29 Aralık 1989 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi