İbni Sina Kimdir? Hayatı ve Önemi

İbni Sina, 980 yılında Buhara'da doğup 1037 yılında Hamedan'da hayata gözlerini yummuştur.

İbni Sina'nın Hayatı


ibni sinaa

Bugünkü Özbekistan sınırları içinde yer alan Buhara civarlarında bulunan Afşana kentinde dünyaya gelmiştir. İbn’i Sina’nın babası Abdullah, saygın bir bilim adamıydı. Buhara’da güzel bir eğitim gören İbn’i Sina olağan üstü zeka ve hafızası ile henüz 10 yaşında Kuran-ı Kerim’i ezberlemiştir. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini bile geçmek üzereydi. Tam adı, Ebu Ali el Hüseyin İbn’i Abdullah İbn’i Sina el Belhi ‘dir.

İbn’i Sina adını daha çok tıp ile duyursa da felsefe, matematik, fizik, kimya, müzik, astronomi gibi bilgi ve yeteneklerler donanımlıdır. Matematik konusunda matematik terimlerinin anlamları; astronomi alanında ise duyarlı gözlemler yapmayla ilgilenmiştir.

İbn’i Sina tıp alanında yaptığı çalışmalar ve incelemeler sonucunda hastalıklara sebep veren insan gözüyle görülemeyen yaratıklar olduğunu yani mikroplar olduğunu fark etmiştir. Mikroskop’un olmadığı bu dönemde böyle bir şey iddia edtemesi ise çok dikkat çekicidir.

ibni sina

Önemli İslam düşünürlerinden olan İbn’i Sina ilahiyattan ve ahlak ve siyaset felsefesi de dahil olmak üzere bir çok bilimle ilgilenmiştir. İbn’i Sina 1037 de Hemedan'da mide hastalığı yüzünden hayata gözlerini yummuştur.

İbni Sina'nın Başlıca Eserleri


El-Kanun fi’t-Tıb (Hekimlik Yasası),

Kitabü’l-Necat ( Kurtuluş Kitabı),

Risale fi-İlmü’l-Ahlak (Ahlak Konusunda Kitapçık),

İşarat ve’l-Tembihat (Belirtiler ve Uyarılar),

Kitabü’ş-Şifa (Sağlık Kitabı).

ibni sina

Yorumlar

  1. İbnı Sina'nin eserleri Avrupa'da 400 sene okutulmustur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi