Fotokopinin Mucidi Chester Carlson Kimdir? Hayatı ve Önemi

Chester Carlson, 1906 yılında Washington'da gözler 1968 yılında 62 yaşındayken New York'da hayata gözlerini yummuştur.

Carlson_c

Yazıcı Nedir?


Yazıcı, bilgisayarda bulunan bilgilerin bir kağıda aktarılmasını veya elimizdeki bir kağıdın aynısından bir tane daha elde etmemizi sağlayan bir bilgisayar bileşenidir. Yazıcılar 3 ana çeşite ayrılır, bunlar: Nokta vuruşlu yazıcılar, lazer yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcılardır.

[caption id="attachment_351" align="alignleft" width="224"]ilk fotokopi makinesi İlk Fotokopi Makinesi[/caption]

Chester Carlson Kimdir?


Chester Carlson, 1906 senesinde Washington'da doğup 1968 yılında 62 yaşındayken New York'da hayata gözlerini yummuştur. Kendisi bir fizikçidir ve fotokopinin mucididir. California Teknoloji Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Alexander Graham Bell'in kurmuş olduğu Bell firmasında çalışmaya başladı. Bell firmasından sonra ise başka bir firmada patent bölümünde çalışmaya başladı. Patent firmasında yaşamış olduğu kopya çıkarma işleminden sonra kendine alternatif bir yol aramaya başladı ve bu konuda çalışmalara başladı. Kendisini bir alan belirlemesi gerektiğini biliyordu ve bu çalışma alanı olarak seri bir şekilde kopya elde edebileceği bir yöntem aradı.

Yaşamış olduğu dönemde fotoğraf çekmek yaygındı. Chester Carlson'da bu yöntemden ilerlemeye karar verdi. Yaklaşık olarak 4 yıllık çalışmanın ardından fotokopi çıkarmayı buldu. Bu buluşuna "Xerografi" adını verdi. Carlson'un icat ettiği bu yöntem ilerleyen dönemlerde yazıcı, faks, tarayıcı gibi ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

fotolopi makinesi

Carlson yapmış olduğu icatının patentini 1940 yılında aldı ancak ürünü satma konusunda çok fazla sıkıntıyla karşılaştı. Birçok firma kendisini reddetti. Tam 4 sene sonra "Haloid Company" bugünkü adıyla Xerox Corporation fotokopi makinesini satın aldı.

Yorumlar

  1. Mucitlerin arasında en gerek duyduğumuz şeyi yapan adam gibi adam :)

    YanıtlaSil
  2. Furkan Eldemir20 Şubat 2017 13:02

    Bu bilgiler gayet yeterli oldu ödevim için saolun :).

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi