Bilgisayarın ve Hesap Makinesinin Mucidi Blaise Pascal Kimdir? Hayatı ve Önemi

Blaise Pascal, yıllardan 1623'de Fransa'nın Clermant kentinde hayata gözlerini açıp, 1662 yılında yine Fransa'nın Paris kentinde hayata gözlerini yummuştur.

blaise pascal

Blaise Pascal'ın Hayatı


Pascal, küçük yaşta kendini gösteren bir deha örneğidir. Henüz 12 yaşında iken, hiçbir  geometri bilgisine sahip olmadığı halde daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlayıp, bir üçgenin iç açılarının toplamının [180 derece] iki dik açıya [180 derece] eşit olduğunu kimsenin ona yardım etmesine gerek kalmadan kendi kendisine buldu. Çünkü avukat olan ve matematik ile çok fazla ilgilenen babası, onun Latince ve Yunanca'yı iyice konuşmayı öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemediğinden ötürü, bütün matematik kitaplarını saklayıp, Pascal'ın bu konu ile bir daha ilgilenmesini yasaklamıştı.

Pascal daha bir çocukken "Geometri neyi inceler?" sorusunu babasına sorup, babasından ise aldığ cevap "Doğru biçimde şekiller çizebilmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki basit ilişkileri inceler" olmuştu. İşte bu cevaba dayanıp gizli gizli geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başladı Pascal. Sonunda babası onun bu yeteneğini anladı ve ona Eukleides'in ''Elementler'' ve Apollonius'un ''Konikler'' kitabını verdi.

blaise pascal biyografi

Blaise Pascal Neyi Buldu?


Blaise Pascal, vergi memuru olan babasına yardımda bulunabilmek adına 1642 yılında, ilk mekanik hesap makinesini geliştirmiştir. Çeşitli tekerlek bilyelerden oluşan bu kendisinin yapmış olduğu bu makine sadece toplama ve çıkarma işlemlerini basit bir şekilde yapabiliyordu. Bu makine, 1799 yılına kadar kullanılmıştır.

eski-hesap-makinesi

Diğer bir bilgi ise ilk bilgisayarın Pascal tarafından geliştirilmiş olmasıdır.Fakat bu konuda net bir bilgi yoktur.

Blaise Pascal Videosu

Yorumlar

  1. Eline sağlık Pascal, senin sayende bütün vaktimiz bilgisayar başında geçiyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi