Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Elisha Otis, yıl olarak 1811'de Amerika'nın Vermont kentinde doğmuştur; 1861 yılında ise yine Amerika'da New York'da hayata gözlerini yummuştur.

Elisha Otis

Elisha Otis'in Hayatı


19 yaşında evden ayrıldı ve New York'a yerleşti. İlk güvenli asansörlerini ise 1853 yılında sattı. Elisha Otis'in ölümünün ardından, oğulları Charles ve Norton, 1867'de Otis Brothers şirketini kurmuşlardır. Büyüyerek Otis Elevator Company adını alan şirket, günümüzde ise United Technologies Corporation'ın bir bölümüdür.

New York'da kalabalığın önünde kurulan yüksek bir kaldırma platformuna çıkan pragmatik bir teknisyen, üzerinde durduğu platformu tutan tek halatı kestiğinde kalabalığı şoke etti. Platform birkaç cm düştü fakat sonra aniden durdu. Dünya'da devir açacak nitelikteki bu yeni emniyet freni görevini başarıyla yaparak platformun zemine çarpmasını önledi. Tamamen emniyetli, beyler sesi ise kalabalığı adeta şok etmişti.

Halatı kullanan adam Elisha Graves Otis’di; yani kendisi bizzat hayatını hiçe saydı ve şirketi kuran ve adını veren kişidir. Otis, bu emniyet freniyle, asansör mucitliğini tamamen başlatmış oldu. Buluşu, binaların gökyüzüne doğru tırmanmasının yolunu açarak, günümüz şehirlerinin yeni ve çarpıcı bir şekil vermiştir.

Elisha Otis ilk emniyetli asansörlerini 1853 yılında sattı. Bugün, Elisha Otis'in şirketi 150 yılı aşan geçmiş tecrübesiyle ve dünyanın bütün her yerini hemen hemen her ülkede müşterilerine hizmet veren onbinlerce çalışanıyla dünyanın lider asansör şirketi konumundadır. Otis Firması'nın görevlerindeki başarısı sayesinde, hem emniyet, hem de kalite açısından 150 yıllık tecrübesi sayesinde asansör markası olarak Otis Asansörü seçebilirsiniz.

Elisha_Graves_Otis-Elevator Hayatı

Elisha Otis Hakkında Video


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi