Alexa'yı Kim Kurdu? Brewster Kahle Kimdir? Hayatı ve Önemi

Brewster Kahle, 1960 yılında Amerika'nın New York kentinde doğmuştur. Kendisi bütün webmasterların kullanmış olduğu Alexa'nın kurucusudur. Şu an için 56 yaşındadır. Bu yazıyı 21.07.2016 tarihinde yazmış olduğumuzu da unutmayalım.

brewster-

Alexa Nedir?


Alexa, intenet sitelerinin ziyaretçi sayısından, içerik sayısına kadar birçok faktöre göre internet sitelerine yayınlandığı ülke için ve Dünya için kaçıncı sırada olduğunu yansıtan bir yazılımdır. Örneğin onemliadamlar.org bu makalemizi hazırlarken Dünya'da 1.404.023 ve Türkiye'de 15.148 sıradaydı. Bu sayılar sitemiz geliştikçe azalacak. Güncel olarak buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Alexa Nerede Kullanılır?


Alexa verileri genellikle websitesi satışlarında websitesini alanlar ve satanlar için uygun bir fiyat belirlemek adına çok fazla kullanılır. Bu sayede internet sitelerine bir fiyat biçilir.

alexa-1

Brewster Kahle'nin Hayatı


Brewster Kahle, 22 Ekim 1960 tarihinde Amerika'da doğmuştur. Kendisi bilgisayar mühendisi internet girişimcisi, ve dijital kütüphanecidir. Alexa ve Thinking Machines'in kurucusudur. Şu an için bütün kitapları sanal ortamdan rahat bir şekilde okumak üzerine bir proje yürütmektedir.

Mezun olduktan sonra  Thinking Machines takımına katıldı ve orada lider mühendis oldu. Orada diğer geliştiriciler ile birlikte WAIS sistemini geliştirdiler. Aynı zamanda Brewster Kahle evinden de Alexa'yı geceleri geliştiriyordu. Kendisinin anlattığına göre her gece yaklaşık olarak 1.5 saat bunun için uğraşmış ve başarıyı öyle elde etmiş.

Brewster Kahle'nin Ödülleri  • Bachelor Bilimevi - Massachusetts Enstitüsü ve Teknolojisi, 1982

  • 2010 Ulusal Mühendislik Akademisi

  • Amerikan Sanat Akademisi ve Bilim, Üye olarak 2005

  • Kongre NDIIP Danışma Kurulu Yetkilisi

  • NSF Cyber Altyapı Danışma Kurulu


 

 

Brewster Kahle

Yorumlar

  1. Güzel bir yazı olmuş emeğinize saglık

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi