Cahit Arf'ın Hayatı ve Önemi

        

Cahit Arf, 19101997 yıllarında yaşamış dünyaca ünlü matematikçimizdir. Cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan ve bu ana kadar kendi adıyla anılan “Arf Sabiti“, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına çok önemli katkılarda bulundu. Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi.

cahit-arf

 

Yüksek öğrenimin hayatını Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında tamamladı. Bir vakit Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptı ve sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalışmaya başladı. Doktora yapmak için Almanya’ya gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını bitirdi.

 

cahitarf

Türkiye’ye döndüğünde ise İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve Ordinaryus profesörlüğüne yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra da Robert Koleji’nde matematik dersleri vererek devam etti. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ilk bilim kurulu başkanı oldu.

cahit-arf-hayati-matematige-kazandirdiklari

Daha sonra gitmiş olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve birçok incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde misafir olarak öğretim üyesi olarak görev yaptı. Türkiye’de yaşamak istemesi üzerine özgür iradesiyle 1967 yılında Türkiye’ye geri döndü. Döndükten kısa bir süre sonra Kanada ve Amerika’daki üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak birçok teklif aldı. Ancak kendisi gelen bu tekliflere hiçbir şekilde cevap vermeden Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden gelen bir telefon bu üniversiteye atandığını ve uçak biletinin kendisine yollandığını ve yolda olduğunu söylüyordu ve artık ODTÜ’de göreve başlamıştı. 1980 yılındaysa emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK’ın kurulmasında çok emeği geçti ve TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev yaptı. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığı görevinde yaptı.

Arf, İnönü Armağanı’nı (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı (1974). Bu ödülü alırken yaptığı konuşmada şu sözleri söyledi“Bilim insanının amacı anlamaktır” hemen arkasından ise  “ama büyük harflerle anlamaktır” sözüyle kendisine göre bilim insanını açıklamıştır. Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine ilk defa uluslararası bir sempozyum, 1990′da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri’de gerçekleştirildi. Halkalar ve geometri hakında olan ilk konferanslar da 1984′te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine birçok makale yazmıştır. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile ölmüştür.

Cahit Arf - 10 TLYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi