Arşimet'in Hayatı ve Önemi

Arşimet fizikçi,matematikçi hem de bir filozoftu.Gençliğinde bir süre İskenderiye'de bulunmuştur. Arşimet'in mekanik alanında yaptığı ve yapmış olduğu buluşlar arasında bileşik makaralar, sonsuz vidalar, hidrolik vidalar ve yakan aynalar sayılabilir.Bunlara benzer eserler verememiş ancak matematiğin geometri alana, fiziğin statik ve hidrostatik alanlarına önemli katkılarda bulunan çok fazla eser bırakmıştır.

Arşimet Önemi

Arşimet kendi adıyla tanınan sıvıların dengesi kanunu bulmuştur. Rivayete göre bir gün Kral İkinci Heron yaptırmış olduğu altın tacın içine kuyumcunun gümüş karıştırdığından kuşgulanmış ve bu sorunun çözümünü Arşimet'e havale etmiş. Bir hayli düşünmüş olmasına rağmen sorunu bir türlü çözemeyen Arşimet, yıkanmak için  gittiği hamamda, havuzun içinde iken ağırlığının azaldığını hissetmiş ve ''Buldum Buldum'' diyerek hamamdan fırlamıştır.

Arşimet'in Önemi

Arşimet'in araştırmalarından önce, tahtanın yüzdüğü ama demirin battığı biliniyordu. Ancak bunun nedeni açıklanamıyordu. Arşimet'in bu kanunu doğada tesadüfe yer olmadığını, her zaman aynı koşullarda aynı sonuçlara ulaşılacağını oradaki herkese göstermiştir. Arşimet 23 yüzyıl yıl önce modern bilimsel yöntem anlayışına çok yakın bir anlayışla, bugün de geçerli olmak üzere olan statik ve hidrostatik kanunları bulmuş ve bu katkılarıyla bilim tarihinin en büyük üç kahramanından birisi olmayı hak kazanmıştır.

Arşimet'in Önemi


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi