Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Önemi

Alexander Graham Bell,3 Mart 1847 yılında İskoçya’da Edinburgh’da doğdu. Edinburgh’daki McLauren’s Akademisinde öğrenim gördü. 1860 yılında Kraliyet Lisesi’nden mezun olmuştur. Graham Bell‘in iki erkek kardeşi de veremden öldü. Bu ölümler nedeni ile doktorlarının tavsiyesine uyup,Kanada’ya göç ettiler. 2 sene gibi  bir süre burada yaşadıktan sonra Amerika’ya yerleştiler.1873 yılında Amerika'daki Boston Üniversite’sinde ses fizyolojisi bölümünde profesör oldu.

alexander graham bell

Dünya'nın kullanılabilir ilk telefonun icadını 1875 yılında yaptı ve patentini 1 yıl sonra alabildi.1877 yılında Bell Telephone Company adlı şirketini kurdu. 1880 yılında şirketten ayrılıp, işitme engelliler üzerinde çalışmak için Volta Laboratuvarı’nı kurdu. İşitme engelliler için konuşmaların ışınlar aracılığıyla iletilebilmesini sağlayan Photophone isimli icadını gerçekleştirdi ve bu sayede belli bir şöhrete kavuştu.

Alexander, 1880 ve 1881 yılları arasında Edison’un Fonograf’ını geliştirmeye çalıştı. Bu araştırma ve yaptığı geliştirme sonucunda kayıt tutabilen Graphopone'yı ortaya çıkardılar. Bu prototip ile yaptığı kayıtlar halen Amerika’da bulunan ve bazı bölümleri müze olan Smithsonian Enstitüsü’nde saklanmaktadır.

Aynı yılın sonlarına doğru çok kullanışlı ilkel bir metal dedektör icat etti. Bunu geliştirmek için herhangi bir çaba göstermemesine rağmen 1925 yılında aynı temellere dayanan daha gelişmiş bir modeli Gerhard Fisher'ı ortaya çıkaracaktı ancak yeni doğan bir bebeği solunum rahatsızlığı nedeniyle ölünce bunun üzerinde çalıştı. Yapay bir akciğer üretmeyi uzun süren çalışmalarının ardından başardı ve adını Vacuum Jacket koydu.

alexander graham bell

10 Kasım 1882 yılında Amerikan vatandaşlığına geçmiştir . Yaklaşık bir yıl sonra dünyaca ünlü bilim dergisi olan Science’ın kurulmasında çok fazla katkısı oldu. 1888 yılındaysa National Geographic Society’nin kurulmasına  emeği geçmiştir. Sağır vatandaşlara konuşma öğretmek için bir de dernek kurdu.

1904 yılında Bileşik Hücresel Hava Aracı isimli bir icat için patent almıştır. 1907 yılındaysa havacılık deneyleri birliğinin kurulmasına yardımcı oldu.

Hayatı boyunca 30 patent aldı ve 1922 yılında 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

alexander graham bell

Yorumlar

  1. Telefonu bulması iyide bu adamdan once de biri buldu diye biliyorum.

    YanıtlaSil
  2. […] de ortaya çıkmıştır bunun en önemli örneği ise Alexander Graham Bell’in (”Alexander Graham Bell Kimdir?” başlıklı makelemizi okumak için tıklayın.) tümöre radyum elementinin kullanarak tedavi etmek […]

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi