Albert Einstein Kimdir, Hayatı ve Önemi

Albert Einstein, 1879 yılında Güney Almanya’da Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi, annesi ise klasik müzik ile ilgilenen eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe her ne kadar düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşıldı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olup büyüyordu. Çocukluğunu Münih’de geçirdi ve ilk eğitimine burada başladı. Okulunu hiçbir zaman sevmedi. Gerçekten de, genç Einstein’ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan anlattığı gibi, okulda değil farklı yerlerde atılmıştı.

albert_einstein

Lise öğrenimini 1894’te İsviçre’de tamamladı ve 1896’da Zürih Politeknik Enstitüsü’ne (Kısaltılmış Hali: ETH) girdi. Sonradan İsviçre vatandaşı olup, Sırp asıllı olan bir kız öğrenci ile evlenmiştir. Sonra Bern’de federal patent dairesinde görev yaptı. Bu görevde fazladan kalan zamanlarda çağdaş fizikte ortaya çıkmak üzere atılmaya başlanan problemler üzerinde düşünmeye fırsat buldu. Önce atomun yapısı ve Max Planck’ın kuantum teorisi ile aşırı derecede ilgilendi. Brown hareketine olasılıklar hesabını uygulayarak bunun teorisini kurdu ve Avogadro sayısının değerini hesaplayıp teorisini test etti. Kuantum teorisinin önemini anlayan ilk fizikçilerden birisi oldu ve bunu ışıma enerjisine uyguladı. Bu da Einstein'in, ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasını sağladı. Bu yolla beraber fotoelektrik olayını açıklayabildi. Bu çalışmalarını herkese duyurdu ve 1905 yılında “Annalen der Physik” dergisinde yayımlanan iki yazısından başka, üçüncü bir yazısı daha ortaya çıktı ve bu yazıda görelilik teorisinin ilk defa temelini attı. Teorileri sert tartışmalara yol açtı. 1909’da Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak devam etti. Prag’da bir yıl kaldıktan sonra, Zürih Politeknik Enstitüsü’nde artık bir profesör olmuştu. 1913’de Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsünde birçok ders verdi ve Prusya Bilimler akademisine üye seçildi. İsviçre vatandaşı olarak 1. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalanlardan olmayı tercih etti.

albert-einstein

Einstein, 1900'lü yılların en önemli kuramsal fizikçisi olarak değerlendirilebilir. Görecelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına çok fazla katkılarda bulunmuştur. Kuramsal fiziğine vermiş olduğu katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği net açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Fizik alanındaki çalışmalarıyla modern bilimi büyük ölçüde etkilemişti. Kendisi özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş olan bağlılık teorisiyle tanındı. Bu teori üç alana ayrılmaktaydı: Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne sürüp bunu açıkladı sınırlı bağlılık(1905), eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren genel bağlılık(1916) ve elektromanyetizma ile yerçekimini aynı alanda birleştiren kapsamlı denemelerdir. İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır ve çağdaş fiziğin devrilmez temel taşları arasında yer alırlar.

[caption id="attachment_141" align="alignright" width="341"]albert-einstein albert-einstein[/caption]

Einstein’ın söylediği önemli sözlerden birisi: “Ben atomu iyi birşey için keşfettim, insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar”. Bilim alanında insanlığa armağan ettikleriyle, dünyanın en büyük ve en önemli bilim adamlarından birisi olarak hala gururla anılmaktadır.

Diğer yazılarımız için onemliadamlar.org'u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Güzel makaleniz için teşekkür ederim, çok yararlandım.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi