Adile Naşit'in Hayatı ve Önemi

Türk sinemasının önemli sanatçılarından biri olan Adile Naşit, 17 Haziran 1930 yılında İstanbul’'da doğmuştur. Sinema ve tiyatro oyunculuğu yapan sanatçı, ekran karşısında genellikle Adile Anne lakabı ile boy göstermiştir.

Usta oyunculuğunun yanı sıra mütevazi olmasıyla ve özel hayatı ile gönülleri fethetmiştir. Sinema dünyasının güldüren ismi Naşit Özca'n’ın kızı olan oyuncu, gülen yüzü ile hafızalarda kendine yer edindi. Babasının ölümü ile okul hayatını sonlandıran ve oyunculuk hayatına adım atan Adile Naşit, ilk deneyimini, İstanbul Çocuk Tiyatrosunda gözler önüne serdi. Sanatçının Annesi Amelya Hanım da başarılı tiyatro oyuncularındandır. Halide Pişki'n’in tiyatro grubu ile 'Her Şeyden Biraz' oyununda yer alarak, tanınmaya başlamış ve profesyonel olmuştur. 1948 yılında Aziz Basmacı ve Vahi Öz’le birlikte grup kurarak turnelere başlamış ve ün kazanmıştır.

 

 

Ekranların güldüren yüzü olan Adile Naşit, hayatının dönüm noktasını 1948 yılında Lüküs Hayat filmi ile yaşamıştır. İlk defa sinema filminde yer almaya başlayan sanatçı, kendisiyle özdeşleşmiş kahkahası ve tiplemesi ile Türk halkının beğenisini kazanmıştır. 'Hababam Sınıfı' adlı filmde Hafize Ana adlı rolü ile büyük ilgi görmüş ve Hababam Sınıfı'nın efsane isimlerinden birisi olmuştur. Birçok filmde anne rolü oynayan Adile Naşit başarılı projelere imzasını atmıştır. Oyunculuğu kadar yaşamı ile de örnek olan sanatçı, saygın ve sosyal yönü ile halkın gönlüne taht kurdu.Özel hayatını seyircilerinden uzak bir şekilde yürüten ünlü sanatçı, 1950 yılında kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ziya Keskiner ile hayatını birleştirmiştir. Eşi ile birlikte tiyatro grubu kurup, uzun yıllar çalışmalarda bulunmuştur. Ahmet adında çocuğu bulunan sanatçı, Münir Özkul ile oynadığı roller ile de anıldı. Başarıları ile ün kazanan aktris, 1976 yılında İşte Hayat adlı filmde gösterdiği üstün performans ile En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Müzikallerde ve komedi filmlerinin aranan ismi, toplumsal projelerde yer aldı.

Oynadığı Eserler


Gırgıriye, Ah Dede Vah Dede, Görgüsüzler, Talih Kuşu, Kuzucuklarım, İşte Hayat, Mavi Boncuk gibi birçok yapıtta yer aldı ve ünlü komedyen Kemal Sunal ile birçok filmde başrolde oyunculuk yaptı. Ankara Çankaya’da yapılan Adile Naşit parkında yapılan büstü ile sevenlerinden en güzel hediyesini almış oldu. Uykudan Önce adlı çocuk oyunu ile çocukların Masalcı Annesi olan aktrist, uzun yıllar bu programda bulundu. Özel yaşamında da iyi ve temiz kalpli bir karektere sahip olan oyuncu, rollerinde de hep bu tiplemeleri oynadı. Neşesi ile yüzlerde tebessüm bırakan Adile Naşit, sempatik hareketleri ile ilgi odağı oldu.

Bitip tükenmez neşesi ve enerjisi ile tüm oyunculara örnek olan aktrist, 11 Aralık 1987 yılında hayranlarına ve sinemaya veda etti. Bağırsak kanserine 52 yaşında yenilen usta sanatçı, geride bıraktığı değerli eserler ile anılmaya başlandı. Karacaahmet mezarlığına, oğlunun ve eşinin yanına defnedildi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İlk Kadın Doktorumuz Safiye Ali Kimdir? Hayatı ve Önemi

Asansörün Mucidi Elisha Otis Kimdir? Hayatı ve Önemi

Kulaklığın Mucidi Nathaniel Baldwin Kimdir? Hayatı ve Önemi